Zestawienie agregatów prądotwórczych 2026: które modele warto wybrać do domu, a które do biznesu? Analiza parametrów, ceny, czas pracy.
Agregaty prądotwórcze 2026: rynek rośnie szybciej niż popyt na prąd
Według danych GUS, w 2024 roku sprzedaż agregatów prądotwórczych wzrosła o 18% w stosunku do roku poprzedniego (GUS, 2024). Coraz więcej użytkowników wybiera agregaty do zabezpieczenia domów i firm w razie awarii zasilania czy pracy w terenie. W 2026 roku wybór modeli jest bogatszy niż kiedykolwiek. Na rynku pojawiły się nowe warianty agregatów inwerterowych i konstrukcji do zastosowań biznesowych.
Porównanie agregatów do domu: oszczędność i bezpieczeństwo
Do domowych zastosowań liczy się niezawodność, czas pracy oraz stabilność napięcia. W zestawieniu na 2026 rok dominują modele 4suwowe o ręcznym rozruchu, wyposażone w automatyczną regulację napięcia (AVR) i czujniki zabezpieczające.
| Model | Moc maksymalna | Pojemność zbiornika | Czas pracy | Waga |
|---|---|---|---|---|
| Daewoo GDA 3500E | 3,2 kW | 18 l | ~15 h (50% obciążenia) | brak danych |
| Stanley SG 3100 | 3,1 kW | 15 l | ~8 h | brak danych |
| Dedra DEGB3600K | 3,2 kW | brak danych | brak danych | brak danych |
| Cedrus CEDIN1200R | 1,2 kW | 3,0 l | ~4 h | 12 kg |
Daewoo 3500E pracuje około 15 godzin przy połowie obciążenia, co czyni go jednym z najwydajniejszych wyborów do domu jednorodzinnego bez dostępu do sieci. Stanley 3100 oferuje solidną moc i wydajność, a jego kompaktowa konstrukcja oraz niska emisja hałasu sprawdzają się na działkach rekreacyjnych czy podczas awarii sieci.
Agregaty inwerterowe: mobilność i bezpieczeństwo dla elektroniki
Agregaty inwerterowe, takie jak Cedrus CEDIN1200R czy Könner & Söhnen KS 3300i, cenione są za lekką konstrukcję oraz bezpieczeństwo dla urządzeń elektronicznych. Wyposażone są w automatyczną regulację napięcia, dzięki czemu nadają się do zasilania komputerów czy sprzętu RTV. Cedrus CEDIN1200R waży tylko 12 kg i oferuje 4 godziny pracy na jednym zbiorniku paliwa. To dobry wybór na kemping, w podróży oraz do awaryjnego zasilania domowych routerów czy lodówki.
- Stabilne napięcie dzięki AVR
- Niska waga ułatwiająca transport
- Cichy tryb pracy
- Niskie spalanie paliwa
Könner & Söhnen KS 3300i oferuje 2 kW mocy, 4-litrowy zbiornik paliwa i również ręczny rozruch. W tej klasie agregaty inwerterowe wyraźnie wyprzedzają starsze konstrukcje pod względem mobilności oraz kultury pracy.
Najlepsze agregaty dla firm i budownictwa: moc i wytrzymałość
W sektorze biznesowym dominuje zapotrzebowanie na moc i trwałość. Honda ECMT7000 oraz Könner & Söhnen KS 3000 to propozycje dla firm budowlanych, które wymagają sprzętu gotowego do pracy w trudnych warunkach przez wiele godzin dziennie. Honda ECMT7000 cieszy się uznaniem użytkowników za długowieczność oraz bezawaryjność. Könner & Söhnen KS 3000 oferuje 3000 W mocy, zbiornik paliwa 15 litrów i wagę 41,5 kg. Cena tego modelu zaczyna się od 1458,57 zł, co jest atrakcyjną propozycją dla małych i średnich przedsiębiorstw.
„Honda ECMT7000 na naszych budowach nigdy nas nie zawiodła, a czas pracy na jednym zbiorniku to realna przewaga w codziennym użytkowaniu” – relacjonuje właściciel firmy remontowej z Krakowa.
Analiza parametrów: moc, czas pracy i funkcje
Kluczowe różnice między modelami dotyczą nie tylko mocy maksymalnej, ale też pojemności zbiornika paliwa czy obecności systemów zabezpieczeń. Agregaty 4suwowe z ręcznym rozruchem są standardem, jednak nie wszystkie wyposażone są w automatyczną regulację napięcia. Warto zwrócić uwagę na czas pracy oraz wagę urządzenia, zwłaszcza w przypadku mobilnych zastosowań.
| Parametr | Daewoo GDA 3500E | Stanley SG 3100 | Cedrus CEDIN1200R | Könner & Söhnen KS 3000 |
|---|---|---|---|---|
| Moc maksymalna | 3,2 kW | 3,1 kW | 1,2 kW | 3,0 kW |
| Moc nominalna | 2,8 kW | 2,6 kW | 1,0 kW | 2,6 kW |
| Zbiornik paliwa | 18 l | 15 l | 3,0 l | 15 l |
| Czas pracy | ~15 h (50% obciążenia) | ~8 h | ~4 h | brak danych |
| Waga | brak danych | brak danych | 12 kg | 41,5 kg |
| Typ silnika | 4suwowy | 4suwowy | 4suwowy | 4suwowy |
| Rozruch | ręczny | ręczny | ręczny | ręczny |
| AVR | tak | brak danych | tak | brak danych |
Rekomendacje: co wybrać w 2026 roku?
Przy wyborze agregatu warto ustalić najważniejsze potrzeby: czy to zasilanie domu podczas przerw w dostawie prądu, czy mobilne wsparcie na budowie lub kempingu. Daewoo GDA 3500E gwarantuje długi czas działania i stabilną moc dla całego gospodarstwa. Stanley 3100 rekomendowany jest na działki i do awaryjnego zasilania. Cedrus CEDIN1200R sprawdzi się w podróży i do urządzeń wrażliwych na skoki napięcia. Dla firm budowlanych Honda ECMT7000 i shnen 3000 to pewny wybór. Odpowiadając na często zadawane pytania: Daewoo GDA 3500E pracuje około 15 godzin przy połowie obciążenia, Stanley SG 3100 około 8 godzin, a Cedrus CEDIN1200R około 4 godziny. Ceny agregatów dla domu w 2026 roku startują od 1458,57 zł dla modeli 3 kW. Agregaty inwerterowe wyposażone są w systemy AVR, dzięki czemu są bezpieczne dla elektroniki i sprzętu RTV.
- Daewoo 3500E: dom jednorodzinny, długie zasilanie
- Stanley 3100: działka, niskie zużycie paliwa
- Cedrus CEDIN1200R: mobilność i elektronika
- Honda ECMT7000, shnen 3000: firmy, budownictwo
Perspektywa na lata 2026-2028: agregaty coraz bardziej inteligentne
Rozwój technologii agregatów prądotwórczych idzie w kierunku zwiększania efektywności, automatyzacji obsługi i poprawy bezpieczeństwa dla urządzeń elektronicznych. W ciągu najbliższych dwóch lat spodziewane są kolejne ulepszenia w zakresie oszczędności paliwa oraz integracji z systemami smart home. Użytkownicy biznesowi mogą liczyć na większą dostępność modeli hybrydowych oraz lepszą dostępność części zamiennych. Rosnąca liczba gospodarstw korzystających z fotowoltaiki będzie częściej sięgać po kompaktowe agregaty inwerterowe jako zapasowe źródło energii.
Źródła: prorankingi.pl, narzedzia5.pl, piotrki.pl, obi.pl, skapiec.pl
Tekst został utworzony przy pomocy sztucznej inteligencji (modeli językowych).



